ספורט. בואו נדבר על זה.

אני חובבת ספורט. אמנם כבר שנים שלא באמת מרימה את הדופק בפעילות משמעותית, אבל נהנית לראות אחרים עושים את זה. יותר מזה, לאחרונה צילום ספורט הפך לספורט שלי במידה.

יש משהו נורא ארצי בצילום ספורט, נורא מספק להצליח לצוד את הניואנסים הקטנים והפרועים של האדרנלין של ספורטאים.

תכלס לצוד ספורטאים עם המצלמה הוא סוג של ספורט בפני עצמו, הוא דורש הסתגלות מהירה, ראיית הנולד, ריכוז מוחלט במה שקורה לפניך, ולא פעם גמישות וזריזות פיזית וזה לפני שנתחיל לדבר על כובדה של עדשת זום טובה שדורשת כח, יציבות וסיבולת, במיוחד אם מתכננים לצלם פעילות לא קצרה.

ועל כל זה יש להוסיף ולדבר על הקשיים הטכניים בשטח או על הצרכים המיוחדים של המצלמה ואיך לוודא שמה שמקבלים באמת יצא חד, ברור ומרשים.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
זום וקרופ.

כשרוצים לצלם ספורטאים נתקלים בכל מיני בעיות ואפשר להתמודד איתן בכל מיני דרכים, לעבור לוידאו דרך אגב היא לא אופציה מרשימה בעיני.

בין אם מצלמים ספורט קבוצתי ובין אם מצלמים אתלטים או אפילו גולשי גלים, הרבה פעמים תגלו שהמכשול הראשון שלכם בדרך לצילום הוא היכולת שלכם להתקרב אל מרכז האקשן כמו שצריך.

לפעמים זה כי אובייקט הצילום שלכם פשוט נמצא רחוק בים ואתם על החוף, לפעמים זה כי אתם יושבים ביציע יחד עם הקהל, אבל לפעמים גם כשאתם ממש על המגרש תגלו שההתרחשות רחוקה מכם. כאן נכנסת העדשה. עדשת זום טובה עושה את ההבדל. תלוי בספורט ותלוי איפה אתם ממוקמים אבל עדשת זום של מינימום 200 מ"מ (ואם אפשר יותר) תקח אתכם רחוק. וכמובן נסו להכנס כמה שיותר קרוב. פיזית.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
סבלנות, צמצם פתוח לרווחה. שעת שקיעה וחושך מלא יגיע תוך דקות, איזו מטורף. ותוצאה אחת שווה את זה.

דרך טובה נוספת אחר כך בבית להוציא את המקסימום מתמונה, היא לעשות לה קרופ. לחתוך, לחתוך, לחתוך. להוציא בעריכה את כל הדשא (למשל) ולחתוך את התמונה כך שההתרחשות המעניינת באמת תמלא את כל הפריים. כך תשלטו בחווית הצפייה בתמונה ותעזרו לעין של הצופים להתמקד בעיקר בלי צורך לחפש מה בדיוק קורה שם.

אחד הדברים הכי מתסכלים בצילום ספורט הוא להגיע הבייתה ולגלות שהתמונות אפעסס…כמעט. ליד. לא בפוקוס. נמרחות. מגורענות נורא. כמעט טובות.

כצלמים, צילום של פעילות מהירה, בתנאי תאורה פחות מאופטימליים מוליד לא מעט תסכולים, כשבאים לצלם ספורט כמעט בלתי אפשרי לטעמי לצלם במצב אוטומט. לא בשביל תמונה טובה.

גם לא במצב חצי אוטומטי של העדפה לתריס או לצמצם. בשביל תמונה ממש טובה. צריך לעבור לתפריט הידני. כשהתתרחשויות מולי מאוד מהירות, אני מצלמת במהירות גבוהה, לא מפחדת לעלות למהירות אפילו של 2000, פותחת צמצם רחב ככל שאני צריכה (בצילומים בשעות הדמדומים למשל,או באולם חשוך יחסית אפילו הורדתי לצמצם 2.8),לגבי הiso …אני לא מפחדת מאיזו גבוה. יש כלי לתיקון הגרעיניות כשמצלמים במצב raw בתכנת לייטרום ואני בהחלט חברה שלו. במצלמת הקרופ שלי מבחינתי אפשר להרשות לאיזו לעלות אפילו ל6400 במצלמת הפול פריים הנהדרת שלי אני משאירה את העיניין הזה על אוטומט, היא אוכלת איזו גבוה בלי מלח.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
כשמבינים את חוקי המשחק יודעים מה עומד להגיע, צולם מהיציע.

ועכשיו לנושא הפוקוס. הספורטאים לא מחכים לכם. ואלא אם כן אתם מצויידים בכושר ראיית הנולד ודיוק של צלפים מקצועיים, זה הזמן להעביר את המצלמה ממצב פוקוס אוטומטי לתמונה בודדת, למצב סרבו  AI SERVO , במצב הזה, הפוקוס כל הזמן ממשיך להשתנות כל עוד אתם בחצי לחיצה, הוא רודף אחרי התנועה. הסיכוי שלכם להוציא תמונה חדה במצב הזה כשמצלמים אתלטים גבוה יותר. במהשך ישיר לסעיף הזה, ישר אחרי שאתם עושים את השינוי הזה תעבירו את המצלמה ממצב צילום בודד למצב צילום ברצף. עכשיו אתם יכולים ורוצים להתחיל לרדוף אחרי הפעילות ולירות בצרורות. בבית תמיינו ותגלו איפה הזהב מתחבא.

אפרופו ראיית הנולד, אם תתחילו לצלם רק אחרי שראיתם את תחילת ההתרחשות זה אומר שפיספסתם אותה. צלמו רציף כל הזמן מרגע שאתם קולטים שמתחיל מהלך מעניין.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
לא תתפסו אותי. (הם באמת לא תפסו דרך אגב).

ובכלל…מצלמים ספורטאים? הכינו שעורי בית, דעו מה אתם הולכים לצלם, איפה, מה כללי המשחק או הספורט ותוכלו לצפות טוב יותר מה עומד לקרות מולכם בלי לפספס. אם יש לכם אפשרות לקבל גישה לגובה\מרחב הפעילות המיידי, בקשו רשות, בררו מה מותר ומה אסור, תגידו תודה, ושתפו את המצולמים (גם אם אתם לא מכירים אותם באמת) במה יצא, הם מאוד יעריכו וככה גם תתקבלו בשמחה רבה יותר ואפילו תקבלו גישה קרובה יותר לאקשן אם יש אפשרות פיזית לעיניין.

מה עוד? לא כל פעם חוזרים בהכרח עם זהב, יש עקומת למידה לעיניין, לוקח זמן להבין את הזוויות הטובות, את הקשיים של המצלמה, איפה לעמוד, מתי המשחק יהפוך למעניין או איזה גל הוא הגל שהמנצח שהגולש ינסה לתפוס.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
זהב. ישר אל השקיעה.

לא כל פעם חוזרים עם תמונות של תקריבי זיעה, נפילות וזינוקים מטורפים, ספורט הוא לא רק זה, יש עוד המון רגעי זהב אחרים שמשלימים את התמונה ומספרים לנו סיפור מושך, רגעי ריכוז בצידי המגרש, החימום שלפני, הרגעים שאחרי, חברות בין ספורטאים, חפשו את התמונות שיספרו את הסיפור המלא של הפעילות הן שוות זהב לא פחות.

ודבר אחרון, גיליתי שכשאני מצלמת ספורט קבוצתי אני צופה כמעט בכל המשחק דרך עינית המצלמה, אני מאוד נהנית, אבל אין לי מושג קלוש מה לוח הנקודות, מי מנצח ומי הפסיד. הנמיכו ציפיות. זאת חווית צפייה אחרת.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
סוף הסיפור

אחרית

כל התמונות צולמו כאן בארץ. בחודש האחרון. אפשר לצפות בעוד עבודות בעמוד הגלריה החדש שלי בנושא ספורט.

הפוטבול הוא פוטבול ישראלי. הליגה בדיוק התחילה, מאוד כיף, מאוד מרשים.

התמונות הן ממשחק של תל אביב פיונירס מול האנדרדוגס מחיפה, פרגנו להם IFL, תמצאו באתר גם את לו"ז המשחקים ומיקומי המגרשים.

תמונות הכדור-עף היישר מליגת כדורעף הנשים הישראלי שעכשיו בעיצומה.

גולשי הגלים נתפסו לעת ערב אחרי הגשם בחוף פלמחים, בין אם רוצים לתפוס גלים או גולשים אני משתמשת בעמוד הבא כדי להגדיל את הסיכויים שלי 4surfers.

 

אהבתם? רוצים עידכונים במייל?
הירשמו עכשיו לרשימת התפוצה: