צינורות או לא להיות-תערוכת Tubix

איך לצלם בחלל חשוך ומאתגר

אז החופש הגדול בעיצומו ובחיפוש אחר פעילויות מעניינות לילדים וממוזגות למבוגרים,

שמחתי לגלות כי תערוכת טיוביקס של המדעטק ששנה שעברה היתה צפונית לי מידיי (חיפה לא באזור החיוג שלי) הגיעה לחולון.

שמעתי עליה בעבר דברים טובים, אנחנו אוהבים מדע בבית, יותר מזה התערוכה הזאת נוצרה בשיתוף פעולה בין המדעטק החיפאי לקבוצת אלומיניום שתמיד הצטערתי שלא יצא לי להיות בהופעה שלה, במיוחד אחרי שיצא לי להכיר את כפיר בולוטין שצילם את התמונות הרישמיות של של מופע אלומינום בזמנו וגרם לי לקנאת סופרים קטנה.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com

אז נכון שתערוכה על צינורות לא נשמעת משהו מלהיב בשמיעה ראשונה, אל תתנו לזה לעצור אתכם, אירזו את הילדים, הזמינו כרטיסים (יש 1+1 דרך חברות כרטיסי האשראי) וסעו.

התערוכה היא פחות תערוכה ויותר מיצג חוויתי איטראקטיבי, היא מאורגנת היטב, אינטילגנטית להפליא, לא עוד תערוכה אינטראטיבית עם מסכי מגע למשחק ויותר משחק אמיתי מלווה בהסברים וסרטים קצרים שממחישים לילדים ולהוריהם את עולמות הצינורות השונים.

התערוכה עצמה מספקת הרבה הזדמנויות להיות יצירתיים בצילום אך גם מספקת אתגר לא קטן לצלם החובב, הסביבה חשוכה, מה שלעיתים קרובות מקשה על הצילום במיוחד כי גם הילדים שלנו לא מפסיקים לזוז וגם המיצגים מוארים באופן שמקשה על המצלמה להתפקס בתנאים עניים בתאורה.

באותו הקשר אני גם מאוד ממליצה לקחת את הילדים למוזיאון הילדים בחולון, עשינו לאחרונה את המסלול החייזרים במוזיאון שהיה מאוד מוצלח וגם שם נתקלתי באותם קשיים צילומיים.

אז לפני שיוצאים, אם רוצים גם לצלם כמה תמונות שובות לב שאין לכל אחד אני ממליצה לצאת מהבית עם עדשה עם מפתח צמצם רחב, אני עברתי מהר מאוד מהעדשה הקבועה שלי (24-70 מ"מ 2.8 F) לעדשה האהובה עלי, עדשת 50 מ"מ עם צמצם 1.8 F. אמנם היא לא עדשת זום והייתי צריכה לעשות עבודת רגליים קצת כדי למצוא את הפריימים שאני רוצה אבל נכנס לי מספיק אור אל החיישן והמצלמה הסכימה לשתף פעולה, להתפקס ולצלם.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com

ועדיין גם עם העדשה הזאת לא תמיד פשוט לצלם בחלל מואר בקושי עם אלומות אור רנדומליות שמתחלפות בצבעיהן וזזות ללא הרף. בחלק מהתמונות בחרתי לצלם במצב A או Av, זהו מצב צילום חצי אוטומטי בו אתם בוחרים את כמה הצמצם יהיה פתוח והמצלמה בוחרת את מהירות התריס  והרגישות של המצלמה עבורכם בהתאמה. ביחרו את המצב הפתוח ביותר של הצמצם (כלומר המספר הנמוך ביותר שאתם יכולים לרדת אליו).

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com

זה התאים לי בחלק מהזמן, אבל בחלק לא, עדיין יצאו לי תמונות מטושטשות ומרוחות בחלק מהזמן, אז העברתי את המצלמה למצב צילום M, ידני, בו אני קובעת את הפרמטרים של הצילום, בחרתי כמובן לפתוח את הצמצם למצב הרחב ביותר שלו, במקרה של העדשה שלי ירדתי כמובן ל 1.8 F, ובחרתי מהירות תריס גבוהה יותר (בלי להתבייש עליתי אפילו למהירות תריס של 1/400-1/800) והרשיתי למצלמה לבחור את הרגישות בעצמה, אני לא מפחדת מiso גבוה.

זה כבר עבד לי הרבה יותר טוב.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com

בבית נשאר לי רק לפרוק את התמונות מהמצלמה, ובחלק מהתמונות רק להוריד ולהחליק את הרעש של הiso (נראה כמו גרגרים בתמונה) כדי שיראה לטעמי, בעזרת תכנת עיבוד תמונה (חפשו בעריכה את פונקציית noise reduction בתכנת עריכת התמונות שלכם אם תרגישו צורך בזה).

אז צאו. תהנו. צלמו. יהיה מגניב.

אהבתם? רוצים עידכונים במייל?
הירשמו עכשיו לרשימת התפוצה: