מה לצילום תינוקות ולייף סטיייל?

 

לאורך השנים לא ממש ידעתי להגדיר את עצמי כצלמת, זאת אומרת ברור לי שיש לי סגנון שהוא מאוד *אני* אבל את מה הוא, אותו לא ממש ידעתי להסביר.

אני לא מגיעה אל סט הצילומים עם רעיון מאוד ברור ומוחלט שאני מיישמת באופן זהה לכל סיטואציה (או מערך סטים קבוע לצורך העיניין). אני מעדיפה לא לעבוד בסטודיו כי קצת כמו הסכם טרום נישואים, הוא הורס לי את הרומנטיקה והספוטניות, כולנו יודעים שצילומי סטודיו זה הדבר הנכון שמאפשר את הדיוק הגדול ביותר טכנית, כמו שכולנו יודעים שהדבר הנכון לפני החתונה הוא לחתום על הסכם טרום נישואים. אבל מסתבר שזה לא עבור כולנו.ספיר מ-14

עם הזמן הסגנון האישי שלי התפתח משילוב של צילום רחוב תיעודי אל תוך הפרקטיקה של צילום משפחות וילדים, אל סגנון מלוטש יותר של צילומי לייף-סטייל, אני לא מתכוונת למה שבהכרח מוצג במגזינים למינהם כאופנתי, אלה יותר קשור במזיגה של כמות נדיבה מאופיים של המצולמים, חייהם האמיתיים, סביבתם הטיבעית, ביתם או מקומות הבילוי האהובים עליהם.

אני מוצאת את זה מאוד מרענן עבורי ומשמעותי עבור המצולמים שלי בעיקר בצילומי הריון ובצילומי תינוקות.

הם משתנים כל כך מהר, והחיים שלנו איתם, וככל שצילום תינוקות הוא אחד הדברים המאתגרים ביותר שיש, במיוחד עבור אלה שעוסקים בפיסול תינוקות ( בטוח ראיתם תמונה של תינוק מתוק שנולד לפני שבוע ישן בעציץ, תלוי בערסל, ועוד כל מיני רעיונות מורכבים ומתוקים שלא פשוטים לביצוע) אישית התמונות שאני הכי אוהבת מהגילאים הללו של ילדי הן דווקא לא התמונות המהונדסות שעבדתי עליהן קשה, אני אוהבת הרבה יותר ספיר מ-23את אלו שנתפסנו בהן יחד, ומתעדות רגעים אופייניים ליום יום הרגיל שלנו, צילומים של ילדי ישנים על המצעים היפים שלהם שתפסתי בתאורת חלון בוקר מהממת עם פסי הצל מהתריסים. מזכרות מהחיים.

אז איך ניגשים לצילומים שכאלה?

 1. צלמו בבית. נכון שנורא בא לכם להחליף סגנון, או שאתם חושבים שהבית שלכם לא מצטלם יפה או מבולגן. אבל הוא שלכם. לאף אחד איך את הבית שלכם. תמונות בבית שלכם ככל שיראו לכם משעממות ולא מיוחדות, הן הכי מיוחדות. אלו החיים שלכם, הבית שלכם, רקע כזה לתמונות לא תמצאו בשום מקום אחר.
 2. ציוד. בכל מקרה אחר לרוב אני אומר שהציוד פחות משמעותי והמצלמה הכי טובה היא זאת שזמינה לכם. אבל כיוון שאתם לא מגיעים עם ערימת ציוד תאורה לצילומים שכאלו. פה יש משמעות למצלמה ולעדשות שתשתמשו בהם. אז אם יש לכם אפשרות שווה לנסות אחת האפשרויות הבאות: עדשת מאקרו תתפוס את כל הפרטים הקטנים והמקסימים של התינוק (אני משתמשת בעדשת 100 מאקרו 100 מ"מ 2.8 F של קנון).                                                                                                                                                                       עדשה רחבה תתמודד בגבורה רבה עם החללים הצפופים שאינם מוארים היטב (אני אוהבת להשתמש בעדשת 24-70 F2.8 של טמרון). לכל הפחות הייתי ממליצה, אם יש, במקרה כזה לאמץ עדשת 50 מ"מ עם צמצם 1.8 שאינה יקרה (ביחס לעדשות) לסשן שכזה.
 3. השתמשו בתאורה טיבעית שיש בבית, פיתחו את החלונות והדלתות שיכנס אור בהיר פנימה, צלמו בחדרים שמוארים טוב יותר בתאורה טיבעית ואל תסתפקו רק בתאורת החדר.
 4. שימו לב לפרטים הקטנים. צלמו אותם. בהמשך כשתשובו לצלם את התינוק שלכם באותה פעולה ממש, אפילו מספר שבועות אחרי תגלו איזה שינוי גדול ניכר בדרך בה הוא נראה כשהוא עושה את זה (כן, גם הדרך בה הם נראים כשהם בוכים, אוכלים ומפהקים משתנה), זה ייתן לכם אפשרות להסתכל אחורה בהמשך על השינוי שחל ולזכור אותו. זה יראה יפה גם אם תבחרו בהמשך להדפיס אלבום או קולאז' רגעים מהחיים.
 5. ספיר מ-6צילום תינוקות הוא עיניין מורכב, אחד הדברים שאני אוהבת בו הוא שאין סשן אחד שדומה לשני, גם בגיל 10 ימים או שלושה חודשים הם ממשיכים להפתיע, בין אם עשו עליכם פיפי בקשת, פלטו, היו לא רגועים או לחילופין המשיכו לישון רצוף לאורך כל הדרך, ההפתעות האלו שהם מזמנים יוצרות הזדמנויות צילום נהדרות.
 6. הכניסו את כל הנוכחים לתמונה. יותר נכון אל תפסיקו להקליק גם כשאמא מאכילה או מניקה, כשהאחים חוזרים מבית ספר ומציצים לעריסה, כשאבא מחליף חיתול, באמבטיה, כשמוציאים גרפס, גם כשמרדימים, או סתם מחובקים ושותים משהו. יש אימרה שאפשר לזהות תינוק יונק לפי הפירורים על הראש כי אמא אוכלת מעליו, חפשו את הרגעים האלו. הם שווים את משקלם בזהב.
 7. לכו על הזויות המוזרות. לפעמים זה יצליח יותר לפעמים זה יצליח פחות, אבל כשזה מצליח זה מיוחד ומקסים.
 8. נוחות ובטיחות קודם. אם החלטתם על תמונות שהילד עירום בהם, חממו את הבית היטב. שימו מוזיקת רקע נעימה אם הילד נבהל מקולות המצלמה. אל תתרחקו מהתינוק והקפידו על ביטוחותו. תמיד.
 9. רעיונות טובים לצילום יש בכל מקום צריך רק לשנות את נקודת המבט ולהבחין בהם, צלמו דרך שלבי העריסה, אל תפחדו לכלול אותם בתמונה, אם יש מראות השתמשו בהן לקומפוזיציה מעניינת, המיטה הזוגית היא מקום נוח לתמונות בטוחות של התינוק סולו או תמונות משפחתיות בהרכבים שונים, אחד מבני המשפחה הולך על ארבע? למה להשאיר אותו מחוץ לתמונה? תכללו אותו!
 10. אני מאוד אוהבת תמונות עשירות בצבע, אבל אין כמו עיבוד בשחור לבן כדי לזקק את הרגש שבתמונה באופן מקסימלי. תזכרו את זה. הן בעיבוד אבל אפשר כבר להבחין בדברים הללו אם משתמשים הצילום במונוכרום כבר בזמן אמת. נסו את זה.
 11. פנו לכם זמן עבור זה. צילום תינוקות לוקח זמן, ליתר דיוק, לפעמים אפילו עבור אותה כמות תמונות מוצלחות אני נדרשת לכמות זמן כפולה, פשוט כי תינוקות לא יודעים לקרוא את מחוגי השעון, הם עובדים על שעון תינוקות, הם ישנים כשהם צריכים לישון, אוכלים כשהם רעבים ומתנהגים כתינוקות בשאר הזמן, כדי להגיע למכלול טוב של תיעוד תינוקות צריך לפנות לזה זמן, לחכות ולצלם לפי הלו"ז שלהם. אנחנו מתאימים עצמנו אל התינוק ולא להפך.
 12. השקעתם בחדר הילדים, חלמתם, תכננתם, עיצבתם והזמנתם לפני הלידה או אחריה חדר ששפכתם לתוכו את כל התקוות, החום והאהבה שאתם מאחלים לילד שלכם, צלמו את הילד בחדרו, במיטתו, על השידה, לכו צעד אחורה כדי לכלול גם את החדר המעוצב שלכם בתמונה.
 13. נקודה אחרונה שאגע בה כאן היא סוגיית האביזרים. אני לא נגדם. אבל יפה ואסתטי ככל שאביזרים יהיו בתמונה, בין אם אותיות או מילים מעץ, כובעים מיוחדים ואביזרי שיער לתינוקות, נעלי תינוקות, או כל מה שמאוד אופנתי, אני דווקא רוצה לעודד אתכם, אם בחרתם להשתמש באביזרים, להשתמש בכאלו שיש להם משמעות אישית עבורכם, בין אם שימוש בבגד או שמיכה שעוברת במשפחה (בין האחים למשל), שימוש דווקא בדובי\בובה שהיו שלכם כילדים, נעלי תינוקות סרוגות ובגד שסבתא סרגה, או אפילו משהו שאתם הכנתם בעצמכם עבור הילד. זה יהיה הרבה יותר מיוחד ואישי עבורכם.

אהבתם? רוצים עידכונים במייל?
הירשמו עכשיו לרשימת התפוצה: