חורף בא לבקר, לא נצא לצלם? כמה טיפים לעונה הרטובה.

לא באמת, הרי לא היה קר, רק מאוד רטוב. אני אוהבת את החורף. את הרטוב הזה.

אני אוהבת מים. אני אוהבת עננים. תמיד אהבתי. אבל מאז שאני מצלמת אני אוהבת אותם יותר אפילו. אז נכון השבוע נשאלתי כמה פעמים על ידי לקוחות מודאגים אז מה נעשה עם יהיה מעונן? או אם ירד מבול? אז אני מרגיעה שתמיד אפשר לדחות בכמה ימים במקרה של מזג אויר לא נעים, אבל בגלל עננים לא דוחים, בשביל עננים יפים שווה לצאת מהבית יותר, התמונות שאני הכי אוהבת הן תמונות שמערבות מים-שמים-עננים באיזה שהיא קומבינציה, שמיים עם עננות כלשהי נותנים לא רק תאורה רכה ונפלאה (שמש ישירה זה לא שוס כזה גדול) הם גם מוסיפים המון לאווירה ולרקע של התמונה.

יתרה מזאת בצילום ילדים ובוקים לבת מצווה ונעורים בקומבינציה הזאת של שמיים מעוננים קלות או יותר טוב עם עננים כהים, גשם וים יש משהו מאוד משחרר, אני מוצאת שברגע שמאפשרים לנערה הצעירה, או לילד השובב, ומרשים להם להתפרע עם קצת רוח-גשם-עננים ברחוב או בחוף הים מגלים סוג של חדווה אמיתית ניבטת מפניהם במהלך הצילומים ואז בסופם כשכבר עייפים ואולי קצת רטובים, מתיישבים לרגע לנוח, מתייבשים והפנים כבר רפויות ורגועות אפילו קצת נוגות ונהדרות לצילום. לי זה מתחבר נהדר לסגנון האישי שלי, אני מעדיפה לצלם בשיטת זבוב על הקיר, לא לביים, לתת לסיטואציה להתגלגל בקצב של נושאי הצילום, בדרך שנוחה להם ואני האמיתי שלהם, מבריק ובוהק החוצה מהתמונות.

shely-2
מצאנו שלולית עם שמש חורפית

אז אתם רוצים לצאת לצלם כשגשום, נעלתם לכולם מגפיים, שלפתם מטריות ורכסתם מעילים, מצאתם שלוליות נפלאות או שהחלטתם לרדת אל השלולית האולטימטיבית היא הים התיכון.

מה עכשיו?

שימרו על המצלמה שלכם.

אם יורד מבול ויש חשש שתיספגו עד לשד עצמותיכם, השאירו את המצלמה איפה שיבש.

היה ולא, עיטפו את המצלמה, אפשר לקנות כיסוי מיוחד או לאלתר עם ניילון נצמד או שקית "מעיל גשם" למצלמה. הגיעו כשהעדשה כבר מורכבת על המצלמה, אל תסתכנו בכניסה של ליכלוך לעינית או לגוף המצלמה על ידי החלפת עדשה ברוח עם חול או בגשם.

אזנו את החשיפה הלבנה לפי הבהיר (WB-White Balance), או השתמשו במצב האוטומטי המתאים במצלמה, לא בטוחים מה הוא המצב הכי מתאים? נסו לצלם תמונה בכל מצב ולדפדף בינהם במסך והחליטו מה המצב האופטימלי ותחזרו אליו.

shely-21
יבש בחוץ רטוב בפנים, גירסת חורף בחוף

ממליצה לעבוד עם תפריט העדפה לצמצם (A, Av) כוונו את מפתח הצמצם שלכם למצב הרצוי לטעמכם או אם החלטתם לצלם את הילדים קופצים ורוצים לתפוס תמונה טובה של השפריצים כוונו להעדפה למהירות תריס גבוהה (נגיד 800\1)

ממש כהה בחוץ והתמונות בהתאם גם ממש כהות? נסו לעשות פיצוי חשיפה חיובי, של שליש או שניים, לרוב יהיה כפתור עם כוכבית עליו בלחיצה על הכוכבית וגלגול של גלגל השיניים שליד כפתור ההבזקה (טריגר), גלגול ימינה יביא לפיצוי חשיפה חיובי (תמונה תהיה בהירה יותר), פיצוי שמאלה לפיצוי חשיפה שלילי (תמונה תצא כהה יותר). בכל מקרה בסיום הצילום החזירו למצב האמצע הנייטרלי כי פעם הבאה תתבאסו. שכחתם לעשות את זה והגעתם הביתה, אל דאגה בתוכנות עיבוד תמונה כמו פוטשופ יש אפשרות דיגיטלית לעשות זה גם, אבל רק אם שמרתם על הלבנים שלכם מראש ולא שרפתם חלקים בתמונה, מה ששרוף איבד את הנתונים של התמונה ולא יעזור שום דבר אי אפשר לשקם את החלקים האלו בתמונה. מה שמחזיר אותי לפיסקה הקודמת, אל תשכחו לעשות איזון לבן.

שימו לב ככל שהזמן עובר בזמן הצילום, התאורה משתנה בידקו מידיי פעם ועדכנו את הפרמטרים שלכם בהתאם.

סיימתם? ברחתם אל המכסה, נחים במסעדה על החוף ומסתכלים על הגשם או סתם רובצים בבית עם פיצה, אל תארזו את המצלמה עדיין, התאימו את הפרמטרים למיקום ולתאורה החדשים, ונצלו את המצב, כולם רגועים, היה כיף, עכשיו אוכלים ונחים, לאף אחד אין כח לדאוג לאיך הוא נראה כבר ואפשר לתפוס רגעי קסם אמיתיים במצלמה.

טיפים אחרונים לצילום ילדים ונערות במזג אויר סגרירי, כובעי צמר בכל מיני צבעים, קפוצ'ונים וכל מיני מעילים עם "פרוות" מצטלמים נהדר בקלוז-אפ על הפנים.

מטריות כאלו מהסוג הטוב זה נהדר במיוחד צבעוניות גדולות, אבל כאלו שמצ'טקמקות הן קורבן נפלא לצילומים מרהיבים שמוציאים מהילדים שמנסים להשתלט עליהן המון הבעות נפלאות וצחוק.

מגפי גומי. חובה. מבאס להרטב בנעלי ספורט. נערות אוהבות את מגפוני בלנסטון, ד"ר מרטינס ו UGG אמנם הן מצטלמות נפלא בעיני אבל לא כל הנעליים בסגנון יתייבשו טוב וללא ריח לוואי, הפעילו שיקול דעת.

בימים אפורים בגדים צבעוניים הולכים רחוק יותר וטוב יותר לטעמי בגלל הניגודיות, שווה להשקיע דקה חשיבה לפני שיוצאים לצלם במה לובשים, לא רק כדי שיתאים למזג האויר אבל לפעמים ההבדל בין קפוצ'ון מוקה לקופוצ'ון חום שוקולד חם עושה הבדל גדול.

קחו בגדים להחלפה. גם לכם.

אהבתם? רוצים עידכונים במייל?
הירשמו עכשיו לרשימת התפוצה: