בואו נדבר קצת על עריכה של תמונות

 

מי שעוקב אחרי באינסטגרם יכול להבחין שאני חסידה גדולה של עריכת תמונות.

אני לא מדברת רק על עבודה עם תוכנות עריכת תמונה כמו פוטושופ ולייטרום (שאני מאוד ממליצה לכל מי שנהנה מצילום ורוצה לקחת את התמונות שלו לשלב הבא שמעבר לפילטר אקראי שבחרתם לתמונה).

אני מדברת על עריכה של נושאי הצילום עצמם והמיקום שלהם בתמונה, כדי למקסם את האימפקט של התמונה.

לפעמים ההבדל בין תמונה בסדר לתמונה שהיא WOW, הוא הדרך שבה אתם בוחרים להציג את נושא הצילום שלכם.

למה אני מתכוונת?

בעיקר,במקרה שלי, לזווית הצילום שאתם בוחרים לצלם ממנה את הנושא שלכם ולמקום שאותו אתם בוחרים עבורו בתוך המלבן שהוא הפריים שלכם.

זה נחמד לצלם תמונה עם הרבה פרטים, אבל לפעמים, במיוחד כשמצלמים אנשים וילדים, תרצו לתת את הבמה המרכזית ואת מירב הפריים למי שאתם מצלמים, ולהפטר מכל מה שלא חשוב, בין אם כל הקשקשת של הרחוב שבו טיילתם גורמת לבלאגאן והעין לא יודעת לאן להסתכל בתמונה וככה מתפספס העיקר בתמונה ובין אם באמת מספיק לתפוס רק חלק ממה שסביב לנושא הצילום כדי להבין מה קורה ואיפה הוא, תנו לאובייקט שלכם למלא את הפריים.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
ממלאת את הפריים במרכז מחד,מאידך יש קומפוזיציה מתכנסת שנותנת תחושת עומק לתמונה

להבדיל, לעיתים דווקא לא לשים את האובייקט במרכז או לתת לו ללמלא את הפריים יעשה הבדל משמעותי בדרך שהתמונה תתפס אצל הצופה בה.

למשל כשמצלמים בטבע (מי לא נסע לראות כלניות בדרום אדום או במנחת מגידו עדיין?) או למשל במטע של שקדיות פורחות, לצלם ילד ליד עץ בודד לא באמת יעביר את היופי המפעים שאתם טובלים בו. אז תרצו אולי להשתמש בחוק השלישים כדי לבחור איפה להעמיד את ההתרחשות בתוך הפריים, כדי מחד לתפוס את כל היופי שמסביב ומאידך למשוך את העין בעזרת קומפוזיציה קלאסית למקום ההתרחשות העיקרי של נושא הצילום.

מה הוא חוק השלישים?

אם תחלקו בדימיונכם את המלבן שהוא מסך המצלמה שלכם לטבלת משחק של איקס עיגול, כלומר תחלקו את המסך שלכם לתשע קוביות שוות (ברוב המצלמות יש אפשרות לגרום לרשת הזאת להופיע על המסך עצמו), תגלו שאם כבר בזמן הצילום תכוונו את המצלמה כך שנושא הצילום שלכם יעמוד על אחת הנקודות בה נפגשים הקווים של לוח המשחק בפריים, ותצלמו את התמונה ככה, בעצם עשיתם פעולת עריכה בזמן הצילום. אין צורך לבקש ממי שמצלמים, או אם מצלמים דוממים לבקש להזיז את נושא הצילום, אלא הזיזו את המצלמה כך שהנושא יסתדר באחת הנקודות במקום אינטואיטיבית במרכז התמונה.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
חוק השלישים. אופק ישר.

ALVru45hc1K1oF0JwF89RCr1g19FOB354qCxnqYSHuo

תגלו גם כשמצלמים במטעים הרבה פעמים הם יוצרים בתמונה קווים. אם תעמידו את עצמכם במקום שהקווים יהיו בו אלכסוניים, תייצרו פעולת עריכה שתייצר בתמונה של הולכת עין, כך שתשלטו בדרך שבה הצופה בתמונה חוזה בה, כי הוא יתחיל בנקודת העיניין המרכזית של התמונה ומשם העין שלו תמשיך לשוטט בתמונה שיצרתם לפי הקווים המנחים בה. זה נכון בעצם לכל קו שתבחרו להשתמש בו ככלי עריכה של התמונה, אם רק תבחינו בו בשטח ותמקמו את נושא הצילום שלכם בפריים בהתאם.

בהמשך לאותה דוגמא אפשר ליצור גם קומפוזיציה מתכנסת על ידי שימוש בטורים שהמטעים יוצרים כדי לגרום לעין לנוע לעומק התמונה, אז אתם יכולים לעמוד במרכזם של שני טורים שמייצרים קווים אלכסוניים שהולכים ומתכנסים בעומק התמונה.

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
קומפוזיציה מתכנסת

עוד פעולה בהקשר לקווים שאפשר לעשות בזמן הצילום, היא לצלם ישר כשיש קו אופק ברור.

משהו בתמונות שבהן יש קו אופק אופקי ברור, כשהוא לא ישר באופן בולט לעין משגע אותי,

ממש גורם לי לא לחבב תמונה. נכון שאפשר הרבה פעמים לתקן את זה בעריכה בתכנות עריכת תמונה (ואני ממליצה בחום לעשות את זה כי זה משדרג תמונה באופן בלתי נתפס), אבל מחשבה מראש מאפשרת לצלם ישר מלכתחילה. יש ברוב המצלמות אפשרות שמראה פלס או אופק מלאכותי על המסך כדי לוודא שמצלמים ישר.

G0086125
חפשו במצלמה את הפונקציה level או tilt

אני כשלעצמי לא משתמשת בפונקציה הזאת, אבל אני מאוד משתדלת שתמונה של קו חוף ים עם אופק או שדרת עצים מישורית תראה ישרה מבחינה אופקית ולא באלכסון עז. עוד בנושא הזה, כשמצלמים אנשים עם קו אופק אופקי, נסו שהראש של המצולמים שלכם לא יחתך ברקע על ידי קו האופק. זה יוצר אי נוחות אצל הצופה, במיוחד אם קו האופק עובר באזור הצוואר.

בנוסף אפשר להשתמש באופק האמיתי בקומפוזיציה כדי לבנות עומק לתמונה.

עוד אפשרות עריכה של תמונה בזמן אמת היא בחירת זווית הצילום שלכם כצלמים. הרבה פעמים תמונה מסויימת שתצולם משתי זוויות שונות או גבהים שונים תוליד תמונות שונות מאוד בדרך שבה הן נחוות על ידי הצופה. צאו מהקופסא, חפשו גובה וזווית מעניית יותר לנושא הצילום שלכם מזאת המובנת מאילו. תגלו למשל שאם אתם מצלמים עצמים בתנועה, כמו ריצה או קפיצה, להיות באלכסון מהם ומעט נמוכים מהם יניב תוצאה דרמטית ומעניינת יותר, זאת כיוון שבבחירת המיקום שלכם ביחס למצולם אתם בוחרים כך שבפריים יווצר אלכסון (אמיתי או דימיוני בהולכת עין).

שלי קוטלר-בלי פוזה www.shelykotler.com
זוית נמוכה, צילמתי מלמטה כלפי מעלה

אני ממליצה בחום, לכל מי שרוצה להשתפר בצילום, אבל עוד לא הגיע לנקודה שבה הוא מוכן לעריכה שלאחר צילום, להתחיל להתאמן על עריכה בזמן הצילום. לצלם מתוך תשומת לב ולא כלאחר יד. אני מאוד אוהבת לעקוב באינסטגרם אחרי צלמים שמעניינים אותי, זה מאוד עוזר לפתוח את הראש לרעיונות נוספים, להבחין ובהתאמה לצלם סיטואציות זהות בדרך שונה.

זה גם יכול לעזור לכם ללמוד על עצמכם מה אתם אוהבים יותר, איך לנתח תמונות של אחרים ושלכם כדי לשפר את עצמכם וכל זה מעבר לבידור ולחברותא שיש עם צלמים אחרים בקהילה המקומית שלנו או הבינלאומית באינסטגרם מציע לנו.

אהבתם? רוצים עידכונים במייל?
הירשמו עכשיו לרשימת התפוצה: